piątek, 13 czerwca 2008

Grundig - historia firmy i przełomowe momenty

Chronologia najważniejszych zdarzeń z historii Firmy Grundig (ze szczegolnym naciśkiem na rozwój działu telewizorów). Dane pochodzą z oficjalnej strony firmy Grundig.

1945: Okres zaraz po wojnie. Dużym popytem cieszyły się usługi naprawcze. Handlowiec urządzeń radiowych Max Grundig szybko dostrzegł swoją dużą szansę i stworzył dwa pierwsze urządzenia testowe Grundig: tubowe Tubatest oraz Novatest.
Nie musiał zbyt długo czekać na sukces. Jeszcze w tym samym roku mała firma przeniosła się z ulicy Schwabacher Straße na teren byłej fabryki na ulicy Jakobinerstraße.
1946: Odbiorniki radiowe podlegają ścisłej kontroli wojsk alianckich. Idea Maksa Grundiga: radio bez lamp nie jest prawdziwym radiem.
Powstaje Heinzelmann – zestaw radiowy z jednym tylko obwodem do odbioru fal krótkich, średnich i długich. Staje się bestsellerem i trafia do produkcji w roku 1947 w dużej liczbie egzemplarzy.
1947: Model Heinzelmann okazał się takim sukcesem, że postanowiono wybudować nową montownię. Hale pierwszej fabryki zostają postawione w miejscu poprzedniego uzdrowiska Kurgartenstraße w mieście Fürth.
1948: Reforma walutowa prawie stabilizuje sytuację gospodarczą. Popyt na dobra konsumpcyjne utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Grundig wypuszcza na rynek pierwsze całkowicie opracowane przez siebie radio – model Weltklang. Cztery lampy i sześć obwodów zapewniają doskonały odbiór.
1949: Zostaje wyprodukowane 150-tysięczne radio. Spółka nieustannie się rozwija: zostaje wybudowany biurowiec i trzypiętrowy zakład produkcyjny.
Opracowany zostaje nowy produkt: 186 B/GW. Pod tą nijaką nazwą kryje się pierwsze przenośne radio walizkowe. Rok później model ten pod nazwą Grundig Boy staje się przebojem rynkowym.
1950: W nowej dużej hali zatrudnienie znajduje 1 000 pracowników.
W Niemczech zostają wprowadzone kanały wysokiej częstotliwości (UKF), w wyniku czego przemysł staje przed nowymi oczekiwaniami rynku. Grundig wypuszcza na rynek model 380 W. Ten przebojowy odbiornik posiada siedem obwodów fal długich i osiem obwodów UKF. Po raz pierwszy pojawia się możliwość przełączania się pomiędzy zakresami za pomocą wciskanych przycisków.
Nazwa 380 W oznacza równocześnie cenę i pobór mocy odbiornika. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mechanik radiowy zarabia jedną markę na godzinę.
1951: Powstaje nowa fabryka produkująca pierwszy telewizor. Grundig jest największym wytwórcą odbiorników radiowych w Europie.
Grundig przejmuje fabrykę Lumophon w Norymberdze, a wraz z nią produkcję pierwszego magnetofonu Tape Recorder Reporter 300.
Dzięki powojennemu “cudowi gospodarczemu” w Niemczech wzrasta liczba samochodów. Aby obywatele nie musieli poruszać się po drogach bez muzyki i innej rozrywki, Grundig opracowuje Autosuper 248.
1952: 25 grudnia w Niemczech zostaje uruchomiony pierwszy program telewizyjny. Oznacza to, że muszą być również produkowane odbiorniki telewizyjne. Po intensywnych badaniach Grudnig wypuszcza na rynek model FS 080.
W tym samym roku powstaje pierwszy przenośny magnetofon Reporter 500 L. Dane techniczne: prędkość przewijania taśmy 19 cm/sek, zakres częstotliwości od 50 Hz do 10 kHz, wbudowany wzmacniacz i głośnik.
1953: Pomimo faktu, że telewizja znajduje się w centrum uwagi, większość telewizorów – przy cenach znacznie powyżej 1 000 marek – okazuje się zbyt droga. Television Receiver 210 Grundiga jest dostępny za przystępną cenę 998 marek. Jest to model stolikowy z 14-calowym ekranem.
Radioodbiornik z radiem Heinzelmann 1 jest przeznaczony do używania w kuchni. Do czasomierza można podłączyć kilka urządzeń elektrycznych. W krótkim czasie urządzenie to znajduje zastosowanie w sypialni jako tak zwany radiobudzik.
1954: Wdrożenie fal ultrakrótkich otwiera nowe możliwości dla poprawy jakości dźwięku. Dynamiczne głośniki boczne generują dźwięk przestrzenny.
1955: Zestaw Music Cabinet 7080 W/3 D jest zaprojektowany w stylu lat 50-tych i przezywany jest “pochylonym Maksem” ze względu na skośne nóżki. Dwie pary drzwi otwierają część radioodbiornika i magnetofonu, a zmieniarka na 10 płyt stanowi, rzecz jasna, część zestawu.
1956: Do tej pory radia przenośne mogą obsługiwać wszystkie częstotliwości. Transistor Boy L odbiera fale krótkie, średnie i długie, zaś VHF-Concert-Boy 56 – jak sama nazwa wskazuje – również UKF. Ten drugi model można elegancko zamykać w etui.
Model Concert Radio 5080 zostaje wyposażony w pięciopunktowy korektor dźwięku (equalizer) i wyświetlacz graficzny.
1957: Grundig nabywa pakiety większościowe akcji producentów maszyn do pisania Triumph w Norymberdze i Adler we Frankfurcie. Największa na świecie fabryka magnetofonów powstaje w Bayreuth. Głównym celem konstruktorów w tym czasie jest optymalizacja jakości dźwięku w systemach monofonicznych.
Największy przebój tego roku – przenośny magnetofon Portable Tape Recorder TK830 – posiada, oprócz innych funkcji, dwie prędkości przesuwu taśmy, przycisk dźwięku przestrzennego oraz wskaźnik poziomu dźwięku z pokrętłem, a to wszystko za 965 marek.
1958: Na rynku po raz pierwszy pojawia się zestaw, który potrafi odtwarzać w stereo płyty i taśmy. Stereo Concert Cabinet SO 200 kosztuje 2 975 marek, lecz nawet następcy „pochylonego Maksa” mogą teraz odbierać w stereo za jedyne 900 marek.
Dostępne stają się w pełni tranzystorowe odbiorniki kieszonkowe – Transistor-Box i Pocket Transistor Boy. Oba odbierają fale średnie i posiadają przełączniki przyciskowe.
1959: Grundig, jako pierwszy niemiecki producent, rozpoczyna sprzedaż modelu Stereo Control Unit 6098, który nie posiada wbudowanych głośników, lecz przeznaczony jest do podłączania do kolumn głośnikowych.
1960: W Irlandii Północnej powstaje fabryka magnetofonów.
Pierwsze w pełni tranzystorowe przenośne radio z odbiorem zakresu UKF otrzymuje nazwę Teddy-Transistor-Boy. Model Mini-Boy, o wymiarach 104 x 65x 27 mm i masie zaledwie 250 g jest najmniejszym obecnie radiem kieszonkowym. Jako element wyposażenia domów dostępny jest głośnik z zegarem.
Ponieważ zaczynają powstawać kolejne kanały telewizyjne, urządzenia takie jak Zauberspiegel 61 T 50 są wyposażane w dodatkowe układy za dopłatą 92 marek. Od początku roku 1954 dostępne są przewodowe piloty zdalnego sterowania; teraz za 24 marki oferowane są piloty ultradźwiękowe.

1961: Dzięki modelowi Television Boy telewizory dołączają do grona urządzeń przenośnych. Parametry: kineskop 47 cm, pilot zdalnego sterowania i przełączanie zakresów VHF/UHF za pomocą przycisków.

Radio kieszonkowe Solo-Boy jest mniejsze nawet od Mini-Boy-a. Waży tylko 145 g i ma wymiary 78 x 54 x 25 mm.
1962: W miejscowości Norymberga-Langwasser powstaje nowoczesna fabryka magnetofonów.
Do sektora hi-fi Grundig wprowadza na rynek system modułowy z osobnymi komponentami, takimi jak odbiorniki radiowe HF 1/HF 2 i wzmacniaczami stereo hi-fi NF 1/NF 2. Każdy zainteresowany może dokupić sobie gramofon, magnetofon lub urządzenie Phonomascope (dźwięk przestrzenny). W ten sposób klienci mogą budować swoje własne systemy hi-fi i stereo i dostosowywać je do wystroju własnych salonów.

1963: Uruchomiony zostaje ZDF (Zweite Deutsche Fernsehen) – drugi kanał telewizyjny. Po raz pierwszy stacje radiowe zaczynają nadawać programy stereofoniczne.

Odbiornik Ocean Boy Global Receiver z trzema zakresami fal krótkich staje się protoplastą serii odbiorników satelitarnych.
Rozpoczyna się sprzedaż pierwszego zestawu komponentowego wyposażonego w radioodbiornik RT 50 Hi-fi Radio Tuner i wzmacniacz SV 50Stereo.
1964: W dyktafonach pojawiają się nowe technologie: magazynki na taśmy z pojedynczym otworem i foliowe nośniki nagrywające.
1965: Pierwsza zagraniczna fabryka powstaje w portugalskiej Bradze.
Model Satellit 205 jest jednym z wielu urządzeń z serii Satellit. Produkt ten wyznacza początek produkcji przez Grundiga wysokiej jakości odbiorników globalnych.
Cassette Recorder C 100 jest pierwszym magnetofonem kasetowym wyprodukowanym przez Grundiga. Nagrywanie odbywa się w międzynarodowym systemie DC na kasetach o wymiarach 120 x 77 x 12 mm.
Model Car Cassette Tape Player AC 50 wprowadza kasety do samochodów.
1966: Grundig może się pochwalić liczbą 16,5 miliona urządzeń sprzedanych na całym świecie.
Urządzenie Hi-fi Tuner Amplifier HF 500 jest przeznaczone do samodzielnej instalacji. Jego obudowa łączy w sobie radioodbiornik i wzmacniacz.

1967: Wraz z początkiem telewizji kolorowej Grundig wprowadza na rynek całą serię urządzeń: T 800 Color, T 1000 Color i T 1200 Color. Model T 1000 na przykład skonstruowany jest na bazie 18 lamp, 23 tranzystorów i 38 diód. Dodatkowo posiada automatyczny wyłącznik kolorów dla programów czarno-białych.

Wprowadzone zostają kasety kompaktowe (CC), których można ich słuchać za pomocą urządzenia Cassette Tape Recorder C 200.
1968: Spoółki zależne Triumph i Adler zostają sprzedane amerykańskiej grupie Litton.
Automatic Cassette Radio C 201 FM sprawia, że nagrywanie audycji radiowych staje się banalnie proste. Urządzenie posiada wbudowany komponent UKF.
Klientom w Europie Grundig oferuje za 1 245 marek pierwszy wzmacniacz hi-fi z wbudowanym korektorem dźwięku. Hi-fi Stereo Amplifier SV 140 jest jednym z najlepszych urządzeń na rynku.

1969: We włoskim Rovereto zostaje uruchomiona fabryka telewizorów.

Do produkcji wchodzi nowy system nagłaśniający Kugelstrahler 700.
Fale średnie i krótkie są nadawane we wszystkie strony, dzięki czemu poprawia się jakość dźwięku.

1970: W rejonie Nuremberg-Langwasser Grundig dokonuje oficjalnego otwarcia fabryki telewizorów kolorowych i wytwórni tworzyw sztucznych.

Pierwszy deck kasetowy Grundiga – Tape Recorder CN 222 Stereo – pozwala na stereofoniczne nagrywanie i odtwarzanie.
Audiorama 7000 Hi-fi posiada dwanaście dynamicznych systemów nagłaśniających w jednym urządzeniu. Wewnętrzny koszyczek ochrania głośniki wysokotonowe przed ciśnieniem wytwarzanym przez głośniki basowe.
1971: Domowe magnetowidy były dostępne na rynku od roku 1969. Dwa lata później nadchodzi kolorowy Video Cassette Recorder VR 2000, który obsługuje zarówno sygnały kolorowe jak i czarno-białe. Urządzenie działa zgodnie z systemem VCR z kasetami półcalowymi.
Radiobudzik Radio Alarm Sono Clock pozbywa się wyświetlacza analogowego, który zostaje zastąpiony cyfrowym, jednakże obsługiwanym mechanicznie.
1972: 1 kwietnia 1972 Grundig-Werke GmbH staje się spółką akcyjną.
Compact System Studio 2000 Hi-fi 4D Stereo w cienkiej eleganckiej obudowie oferuje dźwięk kwadrofoniczny.
Za cenę 468 marek zostaje zaoferowany Car Radio Weltklang WK 2000 Statomat, którego wyróżnia napędzany silniczkiem elektrycznym system automatycznego wyszukiwania stacji radiowych.

1973: Telewizja kolorowa może być również przenośna – Super Color 1510 jest pierwszym przenośnym telewizorem kolorowym Grundiga. Posiada on wewnątrzobiegową naciętą maskę kineskopu i w pełni tranzystorową obudowę w konstrukcji modułowej.

Urządzenia Studio 2040 Hi-fi Quadro można używać na kilka sposobów: jako czterokanałowej jednostki odtwarzającej wszystkie kanały stereofoniczne lub jako jednostki stereofonicznej odtwarzającej w dwóch różnych pokojach.
1974: Przenośny Radio Recorder C 6000 Automatic jest bestsellerem. Sprzedanych zostaje ponad 710 000 sztuk. Wśród wielu powodów takiego sukcesu, poza dobrym stosunkiem wartości do ceny, są: automatyczne dostrajanie UKF, magnetofon kasetowy, automatyczne nagrywanie itd.
1975: Na rynek wchodzi Compact System Studio 3000: jednostka sterująca hi-fi stereo, gramofon i magentofon kasetowy – wszystko w jednym urządzeniu.
1976: Reel Tape Recorder TS 1000 przeznaczony jest do zastosowań półprofesjonalnych. Posiada on na przykład wymienne głowice dwu- lub czterościeżkowe stereo. W urządzeniu tym wszystkie funkcje są kontrolowane za pomocą sensorów elektronicznych i wskaźników LED.
Po raz pierwszy spółka zaczyna używać angielskiego terminu „receiver” (odbiornik). Produktem z najwyższej półki jest HiFi Receiver 40, pomimo tego, że poprzednie zestawy hifi radio i wzmacniacza w rzeczywistości również były odbiornikami.
1977: Gwałtownie rozwija się segment radioodbiorników samochodowych. Weltklang WKC 2835 VD Full Stereo jest wyposażony w odbiornik fal średnich i UKF, magnetofon kasetowy, funkcję elektronicznego wyszukiwania stacji i dekoder informacji o ruchu drogowym.

1978: W fabryce magnetowidów w Nuremberg-Langwasser rusza produkcja.

Do gamy produktów dołączają głośniki Hi-fi Active Speakers 20/30/40 Professional. Topowy model 50 Professional posiada zintegrowany wzmacniacz oraz 150 watów mocy muzycznej przy 120 watach mocy pobieranej.

1979: Grundig wypuszcza Video 2000 – nowy standard wśród magnetowidów domowych. Dwustronne kasety szybko sprawiają, że w zapomnienie odchodzą konwencjonalne magnetowidy na kasety SVC.
Modelem Cinema 9000 Grundig przedstawia pierwszy w Niemczech kolorowy projektor telewizyjny. Obrazy są wyświetlane na ekranie przy pomocy trzech kineskopów.

1980: Grundig z powodzeniem rozszerza rodzinę produktów hi-fi. Dwoma szczególnie popularnymi urządzeniami są Hi-fi Tuner ST 6000 z alfanumerycznym wyświetlaczem stacji oraz Monolith Hi-fi Dynamic Flat Top Antenna z 22 systemami głośnikowymi.

1981: Razem z pierwszym magnetowidem stereofonicznym Grundig wprowadza na rynek Video 2 x 4 super. Posiada on wyświetlacz pokazujący bieżące położenie taśmy i wolne miejsce.

Mówiący radiobudzik Sono-Clock 670 pozwala na poranne budzenie ludzkim głosem.
1982: Modelem Notebook EN 2 Grundig wprowadza na rynek drugą generację poręcznych notatników elektronicznych.
Nowe radio samochodowe Car Radio WKC 3867 WD zostaje wyposażone we wzmacniacz 4x20 W.

1983: Kolorowy wielkoekranowy projektor telewizyjny, o powierzchni ekranu 1,28 m², Cinema 9080, zostaje pokazany na targach handlowych w Hanowerze.

Grundig oferuje automatyczną sekretarkę telefoniczną, Teleboy 3000, do zastosowań profesjonalnych z funkcjami nagrywania głosu i zdalnego dostępu.

1984: Duńska grupa Philips nabywa udziały w Grundigu. Max Grundig przekazuje zarządzanie spółką. Grundig wdraża własną strategię, której celem ma być zostanie wielosystemowym dostawcą w sektorze wideo. Produkuje magnetowidy Video 2000 jak również urządzenia w systemie VHS, który w przyszłości stanie się dominującym na rynku.

Grundig rozszerza rodzinę produktów o gamę urządzeń i akcesoriów do wideotekstu (vtx).

1985: Innowacyjny system ATTS (Auto Tape Time Select – automatyczny dobór czasu taśmy) zostaje wprowadzony do najnowszej generacji magnetowidów w celu wyświetlania aktualnego położenia taśmy.
Po raz pierwszy zostaje pokazany odbiornik telewizji satelitarnej, który pozwala na bezpośredni odbiór sygnału z satelitów telewizyjnych. Ma to miejsce na wystawie International Radio and Television.
1986: Grundig jako pierwszy wprowadza do masowej produkcji telewizor o częstotliwości 100 Hz. Dzięki tej technologii migotanie obrazu na dużych ekranach staje się pieśnią przeszłości. Ekrany stają się większe: dwa odbiorniki „Jumbo” mają przekątną obrazu 95 i 82 centymetrów. Oba produkty stają się bestsellerami o długim czasie oczekiwania przez nabywców.

1987: Dzięki nowym i niezwykłym rozwiązaniom hi-fi Grundig ustanawia standardy w zakresie wysokiej jakości. Fine Arts Grundiga staje się wyrazem nowej filozofii a także nazwą dwóch serii produktów.
Po raz pierwszy Grudnig prezentuje odbiornik samochodowy z RDS-em (Radio Data System) i zdejmowanym panelem, który ma chronić przed kradzieżami.
1988: GFI – nowa inicjatywa Grundiga skierowana do małych i średnich sprzedawców ma ich wspomóc w konkurowaniu z dużym biznesem.

Pojawia się Monolith 70-100 HDQ – druga generacja telewizorów o częstotliwości 100 Hz.
Grundig partycypuje w europejskim projekcie naukowym „Eureka 95”, którego celem jest opracowanie kompatybilnego standardu HDTV z 12 MHz magnetowidem bazującym na VHS i 100 Hz konwerterem HDTV.


1989: 8 grudnia 1989 umiera w wieku 81 lat dr Max Grudnig, założyciel firmy.


VS 680 VPT Professional Line jest urządzeniem z najwyższej półki z wieloma dodatkami: S-VHS, programowaniem TOPTEXT i wieloma funkcjami postedycyjnymi i obsługą akcesoriów cyfrowych. VS 680 VPT jest pierwszym magnetowidem S-VHS produkowanym w Niemczech.
Grundig ustanawia również nowe standardy w wyglądzie urządzeń. W nowoczesnej linii „Porsche” zostają wyprodukowane dwa radioodbiorniki samochodowe i ekskluzywny telewizor.

1990: Pojawia się nowy produkt: telewizor stereofoniczny z wbudowanym odbiornikiem satelitarnym.

Grundig angażuje się w rozwój nowego systemu cyfrowego radia naziemnego DAB (Digital Audio Broadcasting)
1991: Grundig dołącza do rynku urządzeń telefonicznych, prezentując bezprzewodowy aparat Telephone TS-980.

Na wystawie International Radio and Television rozpoczyna się nowy rozdział w technologii telewizyjnej. Możliwe staje się przesyłanie sygnału w nowym formacie obrazu 16:9. Do tej pory wszystkie telewizory miały format 4:3.
Technologia ta zostaje użyta w urządzeniach Monolith 169-92 i Cinema 169-142.

W tym samym czasie Grundig wprowadza system komunikacji hotelowej ASIS, który o dowolnym czasie zapewnia gościom obsługę, bezpieczeństwo, rozrywkę i informację.

1992: Wraz z ATS euro plus Grundig wprowadza prosty w użyciu system automatycznego wyszukiwania i zapamiętywania kanałów telewizyjnych. Wszystkie kanały są wyszukiwane i zapisywane w pamięci zgodnie z listą priorytetową.
1993: Po raz pierwszy zostaje wykorzystany projekt Megatron Concept. Największymi innowacjami są niekurzący się obraz o znikomym odbiciu światła, który oferuje znakomitą jakość obraz dzięki dynamicznemu fokusowi, obrazowi bogatemu w kontrast i kolor oraz wysokim poziomie wydajności świetlnej.
Zaprezentowany zostaje pierwszy telewizor w systemie PALplus.
1994: Po debiucie w 1993 roku model w systemie PALplus zostaje wdrożony do produkcji w formacie 16:9. Projekt powstaje przy współpracy z Texas Instruments. Spośród 23 patentów nie mniej niż 16 staje się własnością Grundiga.

Grundig stawia na globalność: bezprzewodowa kombinacja hi-fi, dla której sygnały są emitowane w podczerwieni.

Grudnig wykonuje pionierskie prace w polu technologii DAB i przedstawia pierwszy pilotażowy odbiornik DAB.
1995: Grundig staje się pierwszym producentem dostarczającym odbiorniki w europejskim systemie DVB (Digital Video Broadcasting – telewizja cyfrowa) i przeprowadza ich próby eksploatacyjne.
Odbiorniki telewizji cyfrowej są przeznaczone dla Multimedia Project Bavaria.
Obudowa telewizora Greenville została w całości wykonana z materiałów pochodzących z odzysku.

Nowy rewolucyjny system dźwięku Grundiga nosi nazwę Space Fidelity. Zapewnia on optymalną jakość dźwięku przestrzennego niezależnie od pozycji zajmowanej przez słuchacza.
Nowa seria urządzeń CTV jest wyposażona w interaktywny przewodnik użytkownika. System o nazwie Easy Dialog zawiera kompletną instrukcję użytkowania, co oznacza, że instrukcje w formie drukowanej stają się zbędne.
1996: Najmniejszy odbiornik satelitarny świata STR 100 microSAT ma wymiary tylko 12 x 22 x 5 centymetrów. Oznacza to, że można go umieścić za telewizorem lub w szafce.
Cyfrowy dyktafon GDV 4030 pozwala na nagrywanie dźwięku bez użycia kasety i taśmy. Na wymiennej karcie pamięci w formacie PC Card można zapisać do 20 minut nagrania.

Płaski telewizor Planatron można powiesić na ścianie jak zwykły obraz. Oprócz tradycyjnego zastosowania urządzenie można wykorzystać do celów multimedialnych. Wysoka jakość obrazu i dźwięku, wybitna reprodukcja kolorów wraz z niemigającym ekranem i doskonałym odwzorowaniem szczegółów sprawiają, że trudno mu się oprzeć.
1997: Philips wycofuje się z Grundiga.

Dzięki urządzeniu Internet box WB1 Grundig stawia krok w stronę Internetu. WB1 pozwala na dostęp do WWW na ekranie telewizora.
1998: Po intensywnych badaniach i pracach rozwojowych, jak również dzięki projektom pilotażowym pierwszy odbiornik DAB jest gotowy do masowej produkcji. Dzięki DCR 200 DAB cyfrowe radio przyciąga wielką uwagę w Niemczech.

Grundig przedstawia nowe oprogramowanie do rozpoznawania mowy – VoiceOffice mobil.

1999: Do produkcji trafia druga generacja płaskich telewizorów Planatron. Nową cechą jest zintegrowanie komponentów elektronicznych na panelu.

Na targach Internationa Radio and Television Grundig prezentuje swoją ofertę, której 75% stanowią nowe produkty.
Może być tylko rozmiaru paczki papierosów, ale wciąż jest rewolucją techniczną. Odtwarzacz Mpaxx MP3 pozwala na szybkie i proste pobieranie muzyki z Internetu i zapisanie jej na kartach pamięci. Grundig jest jednym z liderów na rynku odtwarzaczy MP3, w których we wczesnej fazie dostrzegł potencjał.
Wysokiej jakości system audio-wideo Fine Arts zdobył kilka nagród za wygląd, zanim jeszcze pokazał się na rynku.
2000: W lutym Grundig przedstawił swoją ofertę internetową na targach CeBit 2000 w Hanowerze. Najciekawszymi były: kanał informacyjny „events today”, muzyka z Internetu i szafy grające na CD i DVD.

Uroczystość w siedzibie w Walii: milionowy dekoder cyfrowej telewizji satelitarnej opuścił fabrykę w marcu.

Grundig wprowadza na rynek nowy odtwarzacz MP3 MP 150. Czas potrzebny na wczytanie plików MP3 został skrócony do minimum dzięki kartom MultiMediaCard produkcji Infineon Technologies (wczytanie jednej piosenki trwa około 24 sekund).
Pod koniec czerwca główna siedziba firmy zostaje przeniesiona z Fürth do Nuremberg-Langwasser. Grundig zainwestował ponad 50 milionów marek w nowe budynki i infrastrukturę. Poprzednia siedziba przy Kurgartenstrasse w Fürth staje się parkiem technologicznym, w którym swoje miejsce mogą znaleźć firmy zorientowane na przyszłość.

3-go lipca z taśm produkcyjnych schodzi 500-tysięczny egzemplarz niezwykle udanego telewizora z serii Sydney.
Wypuszczając model Accoro Grudnig dodaje do swojej oferty pierwszy telewizor w technologii tylnoprojekcyjnej.
Przed telewidzami Grundig otwiera całkiem nowe perspektywy dzięki osobistej cyfrowej nagrywarce Selexx. Urządzenie łączy w sobie funkcje cyfrowego odbiornika satelitarnego i magnetowidu cyfrowego.

2001: Grundig kontynuuje cyfrową ofensywę w projekcie Digi 100. Koncepcja Digi 100, zastosowana w rodzinie produktów Elegance jest łatwiejsza i wygodniejsza w użytkowaniu i umożliwia późniejsze unowocześnianie o przyszłe technologie cyfrowe.

Mając w ofercie ponad 40 nowych produktów Grundig wystawia się na targach World of Consumer Electronics (IFA) w dniach od 25 sierpnia do 2 września. Najważniejsze targi elektroniki konsumenckiej są dla firmy wyjątkowo ważne w tym roku: wypuszczając nowe produkty z rodziny InterMedia Sytem Grundig stawia pierwsze kroki w przyszłość multimedialnej info-rozrywki.

Seria telewizorów Lenaro ustanawia nowe standardy domowej info-rozrywki. Technologia najwyższej klasy, skomplikowana konstrukcja, interakcja i modułowość przekształcają koncepcję InterMedia w rzeczywistość.

Własna seria DVD Xenaro zapewnia optymalną rozrywkę z systemem kina domowego. Rodzina odtwarzaczy DVD – od podstawowego modelu Xenaro GDP 5100 do produktu z najwyższej półki Xenaro GDP 6150 gwarantują najwyższą jakość obrazu i dźwięku.

W dziedzinie odbioru telewizji Grundig prezentuje na IFA trzecią generację telewizorów plazmowych – Fine Arts PlanaVision z wbudowanym odtwarzaczem DVD, innowacyjnym systemem dźwięku, eleganckim wystrojem i wysoką jakością obrazu.

2002: W lutym Grundig z powodzeniem uruchamia P@rtnerWeb – nowoczesną patformę business-to-business (B2B). Portal dealerski, opracowany samodzielnie przez Grundiga, poprawia komunikację pomiędzy dealerami, obsługę klienta i firmy, a także otwiera nowe możliwości dla udanej współpracy.
Na Autosalonie w Genewie (od 7 do 17 marca) po raz pierwszy zostaje pokazany Car InterMediaSytem – samochodowe systemy hi-fi, nawigacji i cyfrowego radia.
Grundig rozszerza rodzinę swoich produktów o bezprzewodowe telefony DECT.

Bezprzewodowa transmisja obrazu i dźwięku w domu – z taką ideą Grundig opracowuje technicznie skomplikowaną rodzinę wyświetlaczy LCD o atrakcyjnym wyglądzie, wchodząc na rosnący rynek telewizorów LCD z modelem Thaurus 38 LCD.
2003:Nowy odbiornik Grundiga Selio PDR 5200 S CI łączy w sobie funkcje dekodera cyfrowej telewizji satelitarnej i cyfrowego magentowidu. Staje się to możliwe za sprawą dysku twardego o pojemności 40 megabajtów, który jest zintegrowany z zespołem nagrywającym i pozwala na zapisanie do 24 godzin nagrań.

Elegancki wygląd i innowacyjna technologia są cechami dwóch produktów Grundiga: systemu audio RCD 200 i aktywnych kolumn głośnikowych Apollo 200. Dodatkowe głośniki pozwalają rozszerzyć system na kilka pomieszczeń, o ile zajdzie taka potrzeba. Wszystkie elementy systemu komunikują się ze sobą bezprzewodowo (fale radiowej wysokiej częstotliwości).
Kwiecień 2003 Gwałtownie wzrastające koszty produkcji, niezwykle wysoka cena chaosu na rynku europejskim i zawzięta konkurencja zmuszają Grundiga do złożenia wniosku o upadłość. Pomimo to działalność pozostaje niezagrożona dzięki pracownikom, którzy – pomimo trudnej sytuacji – prześcigali się w swoim poświęceniu i osiągnęli wyniki daleko wykraczające poza plany kadry kierowniczej.
2004: Grundig ujawnia swój diament w koronie – mikrosystem hi-fi OVATION CDS 6380 S. Wygląd i najwyższej klasy technologia tego odtwarzacza CD zapewniają nadzwyczajne wrażenia tym, którzy oczekują najlepszego w kategoriach wyglądu, jakości odtwarzania i wygody obsługi. System dźwięku Magic Fidelity, opracowany i opatentowany przez Grundiga, gwarantuje najlepszy odbiór i doskonałą jakość dźwięku przy najmniejszej możliwej głośności i specjalnym ustawieniu głośników.
Ten wyjątkowy i zdobywający nagrody wygląd wraz z ultrapłaską obudową i potężnym dźwiękiem, zapewnianym przez system Magic Fidelity, są szczególnie wyróżniającymi się cechami rodziny Tharus – perfekcyjnego sprzętu telewizyjnego i zestawów kina domowego. Na ocenę telewizora LCD Tharus 51 w majowym wydaniu specjalistycznego magazynu „video” złożyła się opinia ekspertów oceniających ten model jako „najlepszy telewizor LCD we wszystkich kategoriach” spośród 148 wszystkich biorących udział w teście.
Modelowi temu zostały również przyznane dwie sławne nagrody za wygląd. Pomimo całej technologii i mnogości możliwych połączeń obsługa tego urządzenia jest łatwa. Z wyraźnie określonym projektem jest to elegancki i wyrafinowany akcent w otaczającej nas nowoczesności.

Wielkoformatowe telewizory plazmowe są ozdobą każdego salonu, a swoim wyglądem dostarczają przyjemnych wrażeń estetycznych. Modelem Tharus 110 Grundig prezentuje ultrapłaski ekran plazmowy o przekątnej 106 cm, który natychmiast zmienia salon w salę kinową. Świeże i ostre obrazy, zachwycające kolory, głębia i fascynujący dźwięk dzięki systemowi Magic Fidelity – wszystko to sprawia, że oglądanie telewizji staje się ekscytującym i niezapomnianym doświadczeniem.
Konstrukcja telewizora LCD Vision 76 szczyci się najpiękniejszym wyglądem i ekranem o przekątnej 76 cm. Nie tylko wrażenia estetyczne, lecz również wysokiej jakości standardy techniczne wyróżniają go spośród tego, co widziałeś do tej pory. Imponująco jasne i ostre obrazy dla fascynujących nowych wymiarów.

Intensywne rozmowy z inwestorami i poszukiwania okazały się owocne. W brytyjskiej sieci sprzedaży Alba i w tureckim producencie elektroniki Beko znaleziono dwóch doświadczonych partnerów, którzy nie tylko wzmocnili, ale również rozszerzyli duży potencjał marki na rynku domowej rozrywki.
1 maja 2004 rozpoczął działalność Grundig Intermedia GmbH. Firma jest ulokowana w Norymberdze. Dzięki intensywnym negocjacjom ocalono bardzo obiecującą przyszłość oddziału Home Intermedia System Grundig AG. W szczególności dotyczy to klasycznych sektorów rozrywki domowej, badań i rozwoju oraz działań serwisowych. Motto teraz brzmi: z powrotem do dawnych sił. Na szczęście pozostałe sektory dawnej firmy również ocalały i teraz działają jako:
Delphi Grundig Grundig Car InterMedia System GmbH
GSS Grundig SAT Systems GmbH
GBS Grundig Business Systems GmbH
2005: Grundig wypuszcza Ovation CDS 7000 DEC – nowy model z rodziny Magic Fidelity. Bazując na sukcesie nagradzanego „Ovation I” oferuje on nowy, unikalny wygląd, większą głośność, port USB i mnóstwo dodatkowych rozwiązań technicznych.
Mpixx VP 6200/30 GB jest szczytowym modelem rodziny odtwarzaczy osobistego użytku, który będzie stopniowo wypuszczany przez Grundiga, poczynając od wystawy Internationale Funkausstellung. To technologiczne dzieło sztuki, mieszczące się w dłoni, oferuje ekran TFT LCD 3,5”, aparat fotograficzny, kamerę wideo, dysk twardy o pojemności 30 GB na dane, pliki MP3 lub nagrania wideo, a także radio FM, wyjście i wejście telewizyjne oraz wbudowane głośniki stereo. W skrócie: system domowej rozrywki, kamera i twardy dysk mieszczące się w kieszeni.
Grundig – made for you
Grundig jest jedną z najbardziej znanych marek w Europie. Wskaźnik jej rozpoznawalności w samych Niemczech wynosi 98%. Jest to jeden z powodów, dla których w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy doświadczyliśmy wyjątkowo owocnego rozwoju. Z hasłem „Grundig – made for you” przywracamy pozytywne wspomnienia, przekazując najważniejszy komunikat: wymagania i życzenia klientów są naszym głównym celem – w technologii, wyglądzie i obsłudze. Pierwszy rok po nowym początku został zapamiętany poprzez pryzmat wzrastającej sprzedaży, która podwoiła nasz udział w rynku.
Na targach Cebit 2005 po raz pierwszy zostały zaprezentowane urządzenia Grundig mobile. Jest to nowa nazwa innowacyjnych multimedialnych urządzeń do komunikacji i obejmuje obecnie sześć nowych telefonów komórkowych.
Grundig mobile skupia się na dostarczaniu atrakcyjnych ofert, bazujących na potrzebach klienta rynku telefonii komórkowej. Równocześnie Grundig Intermedia GmbH rozszerza swoją ofertę na rynek opieki osobistej. Grundig oferuje nie tylko tradycyjne dobra konsumpcyjne, ale również małe urządzenia do osobistej opieki.
Wrzesień 2005: Grundig powraca na Internationalen Funkausstellung (IFA) z szeroką i atrakcyjną gamą produktów. Najbardziej prestiżowe targi elektroniki konsumenckiej wyraźnie oznaczają innowacyjną technologię. Obok nowych telewizorów plazmowych i niepokonanych LCD, Grundig przedstawia w Berlinie premierę światową – trójwymiarową telewizję czasu rzeczywistego, rejestrowaną na żywo, transmitowaną na żywo i bez kłopotliwych okularów.
30 września 2005 Grundig otwiera w Norymberdze nowe centrum logistyczne i dyspozytorskie. Stara fabryka 21 w kwaterze głównej firmy została przebudowana na wysoce nowoczesny i całkowicie zautomatyzowany magazyn o powierzchni 21 000 metrów kwadratowych. Wszystkie kraje Europy Środkowej są z niego zaopatrywane szybko, wydajnie i ze zwykłą niezawodnością.
14 grudnia 2005: Świat Grundiga ponownie się rozszerza. Ten bardzo przyjemny rozwój przedsiębiorstwa sprawia, że możliwe i niezbędne staje się założenie niezależnej spółki Grundig Intermedia w Wiedniu. Firma zamierza dalej rozwijać się w Austii, a ponad wszystko rozwijać wsparcie dla swoich partnerów w tym kraju.

2006: W samą porę na wystawę World Consumer Electronics 2006 Grundig przedstawia rodzinę produktów HD Evolution, które sprawiają, że na rynku telewizyjnym zachodzi rewolucja. Urządzenia HD Evolution są kamieniami milowymi w sensie ostrości i kontrastu obrazu. Najwyższe modele, takie jak FineArts 37 LXW z unikalną technologią Digital Reference Plus II (DIGI 200) oferują olśniewający obraz w najmniejszych szczegółach, aby oglądanie stało się fascynujące. Grundig jest pierwszą i jedyną firmą, która korzysta z tej technologii, dzięki czemu o krok wyprzedza konkurencję.

Grundig GDR 5550 HDD jest przykładem nagrywarek z dyskiem twardym, wyróżniających się wybitnymi parametrami technicznymi i optycznymi. Łączy ona w sobie istniejącą jakość nagrywania z wygodą użytkowania. Zintegrowana funkcja poślizgu czasowego pozwala na oglądanie telewizji z opóźnieniem. DR 5550 HDD pozwala również na łatwe nagrywanie płyt DVD z podziałem na rozdziały i tworzenie menu płyt.
Wszystkie te zalety sprawiają, że jest wyjątkowym reprezentantem swojej kategorii urządzeń.
System dźwięku przestrzennego 360O PSW 500 jest nie tylko miły dla oka. Zapewnia również słuchaczom „pozytywne wibracje” bez kabli, wewnątrz i na zewnątrz. 20 W mocy muzycznej i dwudrożne kolumny głośnikowe zapewniają doskonałą jakość dźwięku. Przenośne odtwarzacze CD i MP3 można podłączyć do wejścia liniowego, uzyskując tym samym muzykę z różnych źródeł. W skrócie: różnorodność sposobów na stworzenie doskonałego dźwięku.
„Muzyka o dowolnej porze, w dowolnym miejscu”. Takie jest motto odtwarzacza MP3 Grundiga. W tej samej lidze plasuje się Mpixx VP 1000/1GB, który zapewnia doskonały dźwięk i obraz praktycznie wszędzie. Te małe jasne podświetlenia na naszych produktach sprawiają, że życie codzienne staje się przyjemniejsze. MPixxx VP 100/1GB nie pozwala ci się nudzić – oferuje 1 GB pamięci i złącze USB. Swoją ulubioną muzykę możesz bezpłatnie umieszczać na portalu MP3 Grundiga.

Przyszłość telewizji jest cyfrowa i oferuje odpowiednie programy dla każdego widza. DSR 1650 Micro może odbierać do 2 000 niekodowanych programów telewizyjnych i radiowych – wszystko to w obudowie o wymiarach 10 x 2,5 x 7,5 cm. Wystarczy podłączyć to urządzenie do złącza SCART w telewizorze. Łatwo i sprytnie – prosto w przyszłość.

Sierpień 2006: Hans-Peter Haase przejmuje obowiązki dyrektora zarządzającego z rąk Huberta Rotha. Na nowym stanowisku Haase zmierza do osiągnięcia ambitnych celów. „Grundig powinien być obecny wśród najlepszych marek w Europie”, powiada.
Październik 2006: „Powrót do przyszłości” dla Grundiga. Od 26 października Grundig ponownie posiada własną linię produkcyjną. Łącznie 140 specjalnie dobranych i wyszkolonych pracowników pracuje przy liniach produkcyjnych Grundiga w Beko i stanowią swoistą „fabrykę w fabryce”. Zapewnia to lepsze standardy jakości produktom Grundiga – zgodnie z mottem „jakość przed ilością”.
W dniu 18.12.2007 turecka grupa Koç Group przejęła wszystkie udziały w Grundig Multimedia B.V. (spółce matce dla Grundig Intermedia GmbH). Tym samym grupa Koç stała się jedynym właścicielem Grundiga. W 2004 roku należąca do grupy Koç spółka Beko Elektronik razem z brytyjską firmą Alba plc. nabyły po 50% udziałów w Grundigu. Przejmując udziały firmy Alba plc. grupa Koç, należąca do 200 największych koncernów na świecie, dała tym samym wyraźny sygnał, iż pozytywnie ocenia dalsze perspektywy rozwoju Grundiga po zakończonym właśnie sukcesem procesie jego konsolidacji.