środa, 11 czerwca 2008

HDMI król wśród złączy

Artykułem o złączu HDMI postanowiliśmy rozpocząć nową serie artykułów dostępnych pod tagiem "gniazda i złącza". Dlaczego zaczynamy od HDMI? Bo jest to najnowsze ze stosowanych złączy zapewniające obecnie najwyższą jakość. Ale po kolei...

HDMI
(High-Definition Multimedia Interface) jest złączem audio - video (przesyłanie dźwięku i obrazu) do przesyłania cyfrowo nieskompresowanych strumieni danych. Jedynym ograniczeniem dla tego złącza jest kompatybilność urządzeń za jago pomocą podłączanych (każde musi mieć złącze HDMI). Standard ten wykorzystuje technologie szeregowej transmisji danych podobnie jak DVI. Obsługuje wszystkie formaty obrazu i dźwięku.

Obecnie wprowadzona została już czwarta wersja tego standardu w postaci HDMI 1,3. Pierwsze produkty z łączem HDMI wersji 1,0 pojawiły się w 2003 roku.

Historia pojawiania się specyfikacji i możliwości poszczególnych wersji:
  • HDMI 1,0 - specyfikacja w grudniu 2002 roku - Pojedynczy kabel cyfrowy audio / video z maksymalną przepustowością do 4,9 Gb / s. Wspiera aż do 165 Mpixel/s video (1080p60 Hz lub UXGA) i 8-kanałowy/192 kHz/24-bit sygnał audio.
  • HDMI 1,1 - specyfikacja w maju 2004 roku - dodano wsparcie dla DVD Audio
  • HDMI1,2 - specyfikacja w sierpniu (1,2) i grudniu (1,2a) 2005 roku - Dodano wsparcie dla Bit Audio, używane w Super Audio CD, do 8 kanałów. Dostępność złącza HDMI Typ A dla źródeł z PC. Wsparcie dla PC w celu wykorzystania źródeł kolorów RGB, zachowując możliwość wsparcia kolorów YCbrC CE. Specyfikacja dla HDMI 1,2 i później określająca wsparcie dla urządzeń niskiego napięcia źródła.
  • HDMI1,3 - specyfikacja w czerwcu 2006 roku - zwiększona przepustowość do 340 MHz (10.2 Gbps). Obsługa10-bit, 12-bit and 16-bit głębi kolorów (dotąd 8 bit). Nowy typ mini złącza HDMI. Zmniejszono straty w przesyłaniu dźwięku
Wszystkie nowe wersje standardu HDMI zachowuję wsteczną zgodność z poprzednimi.

Często możemy spotkać podział na Active HDMI i Passive HDMI. Jednakże podział taki nie wynika z samej specyfikacji o jest wykorzystywany do rozróżnienia między kablami HDMI z własnym (wymagającym dodatkowego zasilania) wspomaganiem przesyłu sygnału (Active) i bez takiego wspomagania (Passive). Wynika to stąd że długie kable HDMI potrzebują dodatkowych urządzeń do wspierania przesyłu sygnałów. W przypadku większości zastosowań domowych kabel HDMI jest na tyle krótki iż nie potrzeba by był wyposażony we wspomaganie, ale od czasu do czasu może się zdarzyć że będziemy potrzebowali Active HDMI nawet do domu.

Niestety kable HDMI są dosyć drogie a nie wszyscy producenci telewizorów lcd dołączają je do zestawu. Pamiętajmy więc żeby przed zakupem sprawdzić czy nie będzie potrzeba dokupienia odpowiednich kabli (oddzielny do odtwarzacza np DVD i oddzielny do zestawu dźwiękowego) inaczej nie będziemy mogli cieszyć się pełnią możliwości jakie daje obraz Full HD czy dźwięk formatu
Dolby TrueHD lub DTS-HD Master Audio™ (HDMI 1,3)

Już wkrótce format DVI...