niedziela, 15 czerwca 2008

Samsung- historia trzech gwiazdek koreańskiego giganta

Jeden z największych dziś koncernów jakim jest firma Samsung, zanim stał się wiodącym producentem telewizorów lcd przeszedł bardzo długą drogę, której skróconą historie przedstawiamy poniżej.

W marcu 1938 Byung-Chull Lee inwestując 30 tysięcy won stworzyła przedsiębiorstwo w Taegu, w Korei. Na początku zajmowało się ono eksportem suszonych ryb, warzyw i owoców do Chin. W zaledwie dekadę Samsung ("trzy gwiazdki" w języku koreańskim) miał już szereg urządzeń i maszyn oraz fabryk, które stały się źródłem współczesnej korporacji nazywanej Samsung.
W 1953 została stworzona spółka Cheil Sugar Manufacturing Co. zajmująca się sprzedażą cukru. Dzisiaj już nie związana z Samsung Co.
W 1958 Samsung rozpoczął sprzedaż polis ubezpieczeniowych pod marką Ankuk Fire & Marine Insurance. Później przemianowaną na SAMSUNG Fire & Marine Insurance (1993). Wkrótce w 1963 zakupiono firmę specjalizującą się w ubezpieczeniach na życie.
W 1965 wykupiono fabrykę papieru (dziś nie związana z Samsung).
W 1969 stworzono spółkę córkę SAMSUNG-Sanyo Electronics (przemianowaną naSAMSUNG Electro-Mechanics w marcu 1975 połączoną z SAMSUNG Electronics w marcu 1977)
W latach 70-ych Samsung kontynuował strategiczne inwestycje w swój przyszły rozwój, inwestując w przemysł ciężki, chemiczny i petrochemiczny. Rozpoczęto również inwestycje w przemysł stoczniowy. W tym czasie firma podejmowała również działania zwiększające jej konkurencyjność na światowym rynku tekstylnym, integrując procesy produkcji, od surowego materiału do gotowych produktów końcowych. W rezultacie powstawało wówczas wiele nowych firm córek takich jak SAMSUNG Heavy Industries Company - 1974, SAMSUNG Shipbuilding Company, SAMSUNG Precision Company (teraz SAMSUNG Techwin) - 1977.
Kolejny szybki rozwój następował w dziedzinie produkcji elektroniki użytkowej. SAMSUNG Electronics, dotychczasowy lider w produkcji na Koreańskim rynku, rozpoczął eksport swoich produktów. Stał się również liderem w produkcji półprzewodników.
Późne lata 70 i początek lat 80 tych był czasem wzrostu dywersyfikacji i globalnego wzrostu dla głównych biznesowych technologi.
Dzięki wprowadzeniu na światowe rynki w 1983 roku pamięci 64K DRAM (Dynamic Random Access Memory) VLSI , firma Samsung stała się światowym liderem w sprzedaży produktów półprzewodnikowych.
W połowie lat 80 tych Samsung wszedł w rynek produktów informatycznych (integracja systemów, systemy zarządzania, konsulting i usługi sieciowe)
Również w tym okresie Samsung skupił swoje działania zmierzające do uzyskania wiodącej roli w rozwoju najnowszych technologi tworząc dwa instytuty badawczo naukowe: SAMSUNG Economic Research Institute (SERI) w 1986 i SAMSUNG Advanced Institute of Technology (SAIT) w 1987.
W 1987 roku zarządzanie firmą przeją Kun-Hee Lee, syn Byung-Chull Lee. Na 50 rocznicę założenia firmy w 1988 roku zainicjował on tzw. "Second Foundation", ukierunkowując rozwój firmy Samsung na frimę światowej rangi w 21 wieku.
Połączenie SAMSUNG Electronics i SAMSUNG Semiconductor & Telecommunications było jednym ze strategicznych momentów dla firmy, umożliwiając zdobycie przez nią stałego miejsca w gronie pięciu największych światowych firm elektronicznych.
Integracja zazębiających się projektów pozwoliła zredukować koszty i bardziej efektywnie wykorzystywać inwestowany kapitał. Wraz z nią, pod koniec lat 80 tych Samsung stał się marką znaną jako światowy lider produktów high tech.
Wczesne lata 90 były okresem wyzwań dla całego rynku high-tech. Nastąpiło wówczas wiele fuzji i przejęć, a firmy z tej branży zmuszone były do przeorientowania oferowanych usług i technologii. Odpowiedzią firmy Samsung na te nowe wyzwania był zainicjowany w 1993 roku nowy program zarządzania
Był to rewolucyjny program nakierowany na tworzenie światowej klasy produktów, dających pełną satysfakcję konsumentom i był momentem całkowitego podporządkowania wszystkich działań zasadzie "Po pierwsze jakość".

W tym czasie ponad 17 różnych produktów osiągało miejsce w pierwszej piątce najlepiej sprzedających się produktów w swojej dziedzinie. W niektórych dziedzinach jak np. LCD Samsung stał się numerem jeden.

Rok 1997 był rokiem zapaści prawie dla całej Korei. Wiele koreańskich firm upadło. Również i Samsung odczuł skutki zapaści gospodarczej. Jednakże dzięki szybko podjętym decyzjom restrukturyzacyjnych (zmniejszenie liczby firm powiązanych i sprzedaż niektórych z nich) firma Samsung była jedną z nielicznych które kontynuowały swój rozwój. Osiągnęła to koncentrując się na technologii cyfrowej i sieciowej, jak również ostrożnej koncentracji na elektronice, finansach i produktach powiązanych.

Dziś Samsung przewodzi wciąż w najnowszych technologiach a jego produkty zyskują uznanie i popularność na całym świecie.

źródło: www.samsung.com